Ruch Apostolstwa Młodzieży promuje chrześcijański styl życia wśród młodzieży.

Spotykamy się w piątki po Mszy św. w salce parafialnej na spotkaniach formacyjnych.
Organizujemy ponadto różne okolicznościowe modlitewne czuwania, spotkania integracyjne, wyjazdy i zabawy.

Jeśli ktoś chciałby dołączyć do naszej WSPÓLNOTY to serdecznie zapraszamy.

SPOTKANIA RAM-u ODBYWAJĄ SIĘ

W SOBOTY PO MSZY ŚW. WIECZOROWEJ

 

 

 

Historia Ruchu Apostolstwa Młodzieży

Ruch Apostolstwa Młodzieży powstał w Duszpasterstwie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej w 1973 roku z inicjatywy ówczesnego ordynariusza Ks. Kard. Karola Wojtyły i zwany był Grupami Apostolskimi. Inspiracją dla Ruchu była nauka Soboru Watykańskiego II. Na teren Archidiecezji Przemyskiej Ruch został przeniesiony dzięki staraniom Ks. Franciszka Rząsy w 1984 roku, który pełnił funkcje Diecezjalnego Duszpasterza i Moderatora Ruchu.


Cel Ruchu Apostolstwa Młodzieży

RAM przyjął za swą podstawę naukę Soboru Watykańskiego II o Kościele jako Ludzie Bożym. W świetle tej nauki wszyscy członkowie Kościoła powołani są do świętości i do uświęcenia świata. W tym celu Bóg powołuje do udziału w jego misji każdego ochrzczonego i czyni go odpowiedzialnym za ewangelizację. Głosząc te prawdy Sobór przywrócił świeckim prawo do aktywnego udziału w posłannictwie Kościoła. Polem pracy apostolskiej świeckich jest zgodnie z nauczaniem Soboru wspólnota kościelna, rodzinna, parafialna, sprawy narodowe i międzynarodowe. Do świeckich należy zadanie kształtowania w duchu chrześcijańskim sposobu myślenia i obyczajów oraz ustroju społecznego. To odpowiedzialne i niezwykle trudne zadanie wymaga wszechstronnego przygotowania. Zatem świeccy potrzebują - podobnie jak kapłani - formacji duchowej i intelektualnej oraz wdrożenia w praktyczne działania apostolskie.
Stowarzyszenie zmierza do przygotowania młodzieży do świadomego i dojrzałego życia wiarą, zarówno osobistego jak i wspólnotowego.


RAM dąży do:

a) doprowadzenia młodzieży do takiej dojrzałości osobowej, chrześcijańskiej i patriotycznej, który uczyni ją gotową dawać odważnie świadectwo Chrystusowi w konkretnej rzeczywistej współczesnej Polsce.
b) Przygotowania religijnego i społecznego młodzieży do życia w rodzinach i innych grupach społecznych oraz do angażowania się w struktury państwowe i samorządowe, by przepajać je duchem Ewangelii.
Informacje dodatkowe:
a) Patronami Ruchu Apostolstwa Młodzieży są: Bł. Piotr Jerzy Frassati i Sł. Boża Anna Jenke.
b) Święto patronalne Stowarzyszenia obchodzone jest i doroczny Dzień Wspólnoty RAM-u z udziałem Księdza Arcybiskupa połączony z uroczystością błogosławieństwa nowych animatorów obchodzony jest w pierwszą sobotę września
c) Hymnem Stowarzyszenia jest pieśń - "Serce wielkie nam daj"
d) Biuro Ruchu Apostolstwa Młodzieży znajduje się przy parafii pw. Świętej Trójcy w Przemyślu, ul. Plac Konstytucji 3 Maja 8, tel: (16) 6770096, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
f) Młodzież z RAM-u posiada swój emblemat: krzyż umieszczony na globie ziemi, na którym widnieją znaki wyrażające charyzmat apostolstwa; animatorzy noszą krzyż z napisem "apostolos".


Historia RAM-u w naszej parafii

RAM w naszej parafii powstał we wrześniu 2006 roku. Jego założycielem był ówczesny wikariusz Ks. Marek Duda. Początkowo na spotkania uczęszczało zaledwie kilka osób z pośród których Ks. Marek wybrał dwie osoby i skierował je na Studium Animatora RAM w Przemyślu. Po roku formacji błogosławieństwo animatorskie z rąk Abpa Józefa Michalika otrzymali: Agnieszka Linek i Paweł Pomykała. Nasze spotkania formacyjne odbywały się w piątkowe wieczory. Grupa się rozrastała, na spotkania przychodziło coraz więcej młodzieży. Nowe osoby otrzymywały błogosławieństwo animatorskie i były to: Agnieszka Wacnik, Anna Dubiel, Beata Magoń i Faustyna Bełz.

Wraz z upływem czasu Ruchem opiekowali się kolejni wikariusze pracujący w naszej parafii: Ks. Lesław Pelc i Ks. Stanisław Pawłowski. Działalność RAM-u nie ograniczała się jedynie do spotkań formacyjnych, ale również organizowaliśmy mniej formalne spotkania typu: ogniska, wycieczki rowerowe, mikołajki, jasełka i zabawy choinkowe. Dzięki takim formom spędzania czasu naszą grupę scementowała przyjaźń i zrozumienie. Mimo, że część z nas jest już dorosła, a do grona RAM-owców dołączyła nowa młodzież staramy się dawać jak najlepsze świadectwo ucznia Chrystusa naszym życiem oraz zgłębiać i głosić naukę Pana w naszym otoczeniu z dumą i radością.